Jak je to se zrušením daně z nemovitosti?

Bře 23, 2023 | Blog

Už jste informovali vaše klienty, kterým řešíte hypotéku, že se konečně vláda rozhoupala k důležitému kroku, který bude úlevou pro všechny kupující nemovitostí? Zrušila se totiž daň z nabytí nemovitosti! 

Vláda ještě před 1. květnem 2020 spolu s dalšími rozhodnutími týkajícími se opatření proti důsledkům koronaviru schválila tolik očekávané zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tyká se to všech vkladů, které nabyli právní účinnosti od prosince 2019. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března, kterou ministerstvo kvůli pandemii odložilo do konce srpna, již daň platit nebudou. Proto, kdo již od prosince 2019 daň zaplatil, tak mu bude vrácena, nebo může požádat o vratku. Metodika zatím není přesně stanovena.

Ale vše není tak růžové, jak vypadá

Co je to vlastně ta daň z nabytí nemovitosti? Daň z nabytí nemovitosti od roku 2016 platí kupující. Platí se ze staveb i pozemků. Neplatí se z novostaveb a jsou od ní osvobozeni ti, kteří nemovitost získali v dědictví či darem. Její sazba činí 4 % a počítá se ve většině případů z kupní ceny, což při dnešních cenách nemovitostí představuje dost často statisíce korun. Jedná se navíc o částku, kterou dost často nelze financovat hypotečním úvěrem, a to zvyšuje nároky na vlastní zdroje kupujícího či vyšší LTV nemovitosti. Ten si tak musí kromě standardní akontace ve výši 20 % z kupní ceny (pokud počítáme, že hypotéka je ve výši 80 % LTV) připočítat ještě 4 % navíc. A to dělá při koupi bytu v ceně 3 milionů korun celých 720 tisíc korun.

Nikdo také nedomyslel, že zrušením daně z nabytí nemovitosti se prodraží koupě novostavby pomocí hypotečního úvěru. Developer s cenou určitě níže nepůjde a kupující si nebude moci odečíst úroky z hypotéky, což při cenách novostaveb může dělat okolo 200.000,- a to není málo.

Už zbývá jen poslední krok a to, aby toto zrušení posvětila poslanecká sněmovna, ale díky tomu, že opozice k tomu má kladný postoj, tak je to více než pravděpodobné. 

K tomu všemu nás ještě čeká velké plus, že si stále můžete odečítat úroky z úvěrů. Platí to pro všechny smlouvy, kde právní účinky vkladu nastaly, nebo nastanou do konce roku 2021.

Zásadní věci, které byste měli vědět a komunikovat ke klientům je, že zrušení daně z nabytí zatím schválila pouze vláda a parlament o tom bude hlasovat na řádném zasedání po době koronavirové, zaplacenou daň vrátí kupujícím zpětně od 12/2019, úroky z hypotéky si můžou kupující odečítat do konce roku 2021, novostavby se tím prodraží o nemožnost odečítat úvěry. Vláda ještě bude projednávat doby pro placení daní ze zisku při případném dřívějším prodeji, ale to nás ještě čeká a má to zabránit spekulacím s nemovitostmi.